Rolling Release و مخاطرات آن

نوع انتشار نسخه های مختلف لینوکس به دو دسته کلی پایدار – Stable – و غلتان -Rolling Release – تقسیم میشود ( در بعضی مراجع دسته سومی به اسم «تست» هم به این ۲ دسته اضافه میشه) ، آرچ لینوکس از معروفترین توزیع های غلتان محسوب میشود . توزیع غلتان یک توزیع بر اساس توسعه مداوم منابع و برنامه هاست و با بروز روسانی های کم حجم اما مداوم شناخته میشود . این مدل ارائه یک نرم‌افزار مخاطرات خاص خود را ایجاد میکند . به عنوان مثال یک توزیع پایدار قبل از انتشار عمومی ، مدتها در سیستم‌هایی با سخت افزارهای مختلف مورد آزمایش قرار میگیرد و پس از اطمینان از عملکرد صحیح بصورت عمومی منتشر میشود . یا اینکه بر روی «توزیع در حال آزمایش» لیبل در حال تست بودن زده میشود .

اما در آرچ لینوکس ما با یک توزیع غلتان روبرو هستیم . پکیج های نرم افزاری بصورت مداوم در حال بروز رسانی هستند و احتمالا فرصت کافی برای آزمایش در سیستم های مختلف و تحت شرایط کاری مختلف به توسعه دهنده داده نمیشود . یکی از مخاطراتی که احتمالا گریبانگیر این سیستم ها خواهد شد ، بحث ناپایداری بسته های نصب شده و ناپایداری سیستم عامل ( در نهایت امر ) خواهد بود . در این حالت یکی از در دسترس ترین راه حل ها نصب آخرین بسته پایدار موجود در سیستم خواهد بود . به همین دلیل توصیه اکید میشود

۱-در هنگام نصب سیستم عامل یک پارتیشن جداگانه برای var/ در نظر گرفته و بسته های قدیمی سیستم را نیز نگهداری کنید .

۲- در هنگام پاک کردن یک بسته بجای سوئیچ Rdd- از سوئیچ R- استفاده کنید . در این صورت بسته قدیمی همچنان در مسیر Cache برنامه Pacman باقی میماند و در صورت ناپایداری بسته جدید میتوان با نصب بسته قدیمی مشکل را مرتفع کرد.

بازگرداندن بسته قدیمی :

برای بازگردادن بسته قدیمی در صورتیکه بسته ها از cache برنامه pacman پاک نشده باشند ، میتوان از دستور زیر استفاده کرد

 #pacman -U /var/cache/pacman/pkg/$packageName-$packageVersion.pkg.tar.xz

سوئیچ U- برای آپگرید یا نصب یک بسته از مخزن به همراه نصب وابستگی ها – dependency- بکار می رود . پروسه ای که با U- معرفی میشود یک پروسه remove-then-add میباشد . به این معنی که بسته قبلی حذف شده و بسته جدید جایگزین میشود .

مسیر cache برنامه pacman در /var/cache/pacman/pkg/ قرار دارد و منظور از packageName$ نام برنامه موردنظر و packageVersion$ ورژن برنامه مورد نظر میباشد . پسوند تمامی بسته ها pkg.tar.xz. میباشد .

 

توضیح: واژه غلتان و غلطان هر دو در زبان فارسی مصطلح هستند اما بنظر میرسد «غلتان» تکرار بیشتری نزد پیشینیان ما داشته است :

درآمد ز زین گشت غلتان به خاک
همی گفت کای راست دادار پاک .

و

چو بهرام جنگی رسید اندر اوی
کشیدش بر آن خاک غلطان به روی .

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *