نصب OpenCV در لینوکس

توانایی ویرایش تصاویر همیشه سرگرم کننده بوده است . همه ما حتی برای یک بار هم که شده سراغ ابزارهایی مثل گیمپ ( فوتوشاپ) رفته ایم و سعی کردیم کارهای ساده را انجام بدهیم . مثلا قرمز شدن چشم ها موقع عکس برداری را درست کنیم . یا قسمتی از عکس را حذف کنیم . یا خیلی ساده تر ! اندازه عکس خودمان را کوچیک تر یا بزرگتر کنیم .

ابزارهای پیش ساخته ای مثل گیمپ ، با تمام توانایی خارق العاده ای که دارند اما بدرستی فقط در حوزه ای که برای اونها تعریف شده قادر به کار هستند . فقط ویرایش عکس ها ! اما با یاد گرفتن «بینایی ماشین» علاوه بر ورود به حوزه هایی از ویرایش عکس که تا قبل از این امکان ورود به اونها رو نداشتیم ،میتوانیم وارد مقوله جذاب Machine Learning هم بشویم . تصاویر ویدیویی را به صورت Real Time پردازش کنیم و نمایش دهیم . عملا چیزی فراتر از نرم افزارهای آماده ای مثل گیمپ و فوتوشاپ انتظار ما را میکشند .

OpenCV چیست ؟

کتابخانه «بینایی ماشین »‌شرکت اینتل که اولین بار برای زبان C توسعه داده شد و به صورت رایگان و اپن سورس در اختیار همگان قرار گرفته است . این کتابخانه شامل توابع و کلاسهای پرشماری جهت پردازش تصویر ، دریافت تصاویر از منابع مختلف ،کالیبراسیون دوربین ، بینایی ماشین ، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی میباشد . OpenCV بر روی سیستمهای مختلف لینوکس ، ویندوز ، مک ،اندرویید قابل اجراست و برای واسط هایی مثل Matlab توسعه فعالی دارد . این کتابخانه هم اکنون در اینترفیس های برنامه نویسی متنوعی مثل جاوا ،++C و Python ، Ruby،کلوژور و … قابلیت بکار گیری دارد .

اگر علاقمند بکارگیری این کتابخانه در برنامه های خودتون هستید ، بهتره ابتدا به صفحه نصب OpenCV یک سر بزنید وبا گرفتن آخرین نسخه از این کتابخانه اون رو نصب کنید .

در لینوکس راه ساده تر دریافت از مخازن هر توزیع هست . برای نصب از مخازن میتونید به روش زیر عمل کنید :

در توزیع های مبتنی بر دبیان

sudo apt-get install libopencv-dev python-opencv

کد بالا کتابخانه OpenCV را در توزیع شما نصب میکند . اما برای استفاده از این کتابخانه به ابزارهایی برای کامپایل برنامه ها ، برنامه های GUI برنامه نویسی ، کتابخانه هایی برای درایورهای دوربین ها و … نیاز داریم .

ابزارهای Build برنامه :

sudo apt-get install build-essential cmake
کتابخانه هایی برای ساخت GUI :
sudo apt-get install qt5-default libvtk6-dev
کتابخانه های I/O
sudo apt-get install zlib1g-dev libjpeg-dev libwebp-dev libpng-dev libtiff5-dev libjasper-dev libopenexr-dev libgdal-dev

برنامه های کنترل ویدیو:

sudo apt-get install libdc1394-22-dev libavcodec-dev libavformat-dev libswscale-dev libtheora-dev libvorbis-dev libxvidcore-dev libx264-dev yasm libopencore-amrnb-dev libopencore-amrwb-dev libv4l-dev libxine2-dev

نصب Python و برنامه های مرتبط ( در صورت علاقه) :

sudo apt-get install python-dev python-tk python-numpy python3-dev python3-tk python3-numpy

درتوزیع های مبتنی بر Arch Linux

در توزیع های مبتنی بر Arch با استفاده از دستور زیر کتابخانه نصب میشود . باقی برنامه ها با توجه به نیاز کاربر قابل نصب هستند :

 sudo pacman -Syu
sudo pacman -S opencv opencv-samples

نصب از سورس و کامپایل کتابخانه را هم از سایت OpenCV میتوانید ببینید .

1 Comment

  1. Pingback: استفاده از کتابخانه OpenCV در Qt – Nutshell

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *